niedziela, 7 grudnia 2008

Ułani Austryjaciackiej Armii 1784!!

Prowadząc poszukiwania wzorców munduru Legii Wloskiej natrafilem na rewelacyjne tabice i informację, wzorzec rogatywek i mundurów Ulanów Legii Wloskiej nie pochodzi z Polski tylko z Austrii . To cesarz Józef II w 1784r. utworzyl pulk ulanów utworzony z Polaków.


Ułani w Austryiackiej Armii
Huláni v rakouské armádě

Pierwszy pułk ułanów założył cesarz Józef II w 1784 roku , jednostki były organizowane z Polaków . Ułani byli uzbrojeni w tradycyjnie po polsu – w lancę z czarno-żóltym proporcem i krótkie husarskie karabiny.

První pluk hulánů (lehké jízdy) byl založen Josefem II. v roce 1784 a to začleněním
části jednotek polského původu. Huláni byli vyzbrojeni tradiční polskou zbraní - kopím s černo-žlutým praporcem, dále pak šavlí podobnou husarské a krátkými karabinami. Stejnokroj hulánů byl nejdříve v barvě trávově zelené, později tmavší.


Kurtka miała stojacy kołanierz , czerwoną barwe wyłogów i była koloru zieleni trawiastej. Na prawym ramieniu czarno-złoty epolet. Spodnie były koloru munduru i posiadały jeden albo dwa lampasy czerwone. Buty były niskie zakryte nogawicami. W roku 1811 , oficerowie ułanów dostali złote epolety na dwa ramiona co było wyjatkowe w Armii Austrii.

Kurtka měla stojatý límec červené barvy, na pravém rameni s černo-zlatou epoletou. Manžety a přeložené šosy byly v jednotné barvě vyložení - červené. Přiléhavé jezdecké kalhoty měly dva a později jeden lampas. Boty měli huláni nízké s ostruhami, částečně zakryté nohavicemi. V roce 1811 dostali důstojníci hulánů zlaté epolety s třásněmi na obě ramena, co bylo v rakouské armádě unikátním zjevem.Armia Austryiacka posiada 4 ułanskie pułki , które się różniły przedewszystkim barwą rogatywek i były to:
No . 1 – Merveldt ( wojewoda Sachasen-Coburg-Saalfeld – rogatywki w barwie cesarskiej żółte /złote/
No. 2 – Polny marszałek ksiaże Swarzenberg – rogatywki w barwie zielonej
No. 3 - Polny marszałek arci wojewoda Carl Ludwig – rogatywki w barwie czerwonej
No. 4 - Książę Franciszek (Cesarz Franciszek) – rogatywki w barwie białej (1813r.)


Rakousko-uherská armáda měla celkem 4 hulánské pluky, které se lišily především barvou čáky. Byly to:
No. 1 - Merveldt (vévoda zu Sachsen-Coburg-Saalfeld) - čáka v barvě císařské žluti
No. 2 - Polní maršál kníže Schwarzenberg - čáka v barvě tmavě zelené
No. 3 - Polní maršál arcivévoda Carl Ludwig - čáka v barvě červené
No. 4 - Kaiser Franz (Císař František) - čáka bílé barvy (r. 1813)
 
Posted by Picasa
 
Posted by Picasa
 
Posted by Picasa