środa, 27 maja 2009

 
Posted by Picasa

Manewry- zdobywanie stoku bojowego twierdzy

WARSZTATY HISTORYCZNE NYSA 01-03.05.2009R.

Nysa stała się centralnym ośrodkiem inscenizacji historycznych okresu napoleońskiego na Śląsku. A jak będzie rozsądnie prowadzona działalność rekonstruktorska może nabrać znaczenie również w Polsce.
Tak jak w większości ciekawych wydarzeń tak i w tym przypadku los dołożył swój palec. Od zawsze byłem wielkim miłośnikiem gór, co niedzielę wychodziłem na Kopę Biskupią, mam blisko 400 wejść. Pewnego razu wszedłem na Kopę a było to1- go maja 2000r. a tam coroczna inscenizacja wojsk austriackich. Spodobało mi się i postanowiłem przeszczepić inscenizację na potrzeby Twierdzy Nysa. I tak też się stało dzisiaj „zaraziłem” pomysłem wszystkie miasta na Opolszczyźnie gdzie są zabytki militarne. Inscenizacje tak się rozrosły organizacyjnie, że miasto musiało przejąć organizację wszystkich działań związanych z promocja miasta i rozwojem turystyki na bazie zabytków twierdzy.
Tegoroczne warsztaty były perfekcyjnie przygotowane, dla mnie najbardziej okazały oddział historyczny wojsk pruskich wystawiony za ok. 100 000 zł. przez burmistrza Mariana Smutkiewicza i ówczesną radę miejską.
 
 
 
 
Posted by Picasa
 
Posted by Picasa
Jednak gościom naszego miasta z Francji najbardziej przypadli do gustu werbliści ze Szkoły Podstawowej nr. 10 z Nysy, którzy byli dowodzeni naszego żołnierza Ewę Szczerską. Jako jedyny oddział otrzymaliśmy osobiste podziękowanie od burmistrz Jolanty Barskiej, za rozwijanie patriotyzmu wśród młodzieży i piękne granie, które pobudziło Francuską delegację do zaśpiewana Marsylianki i gorących braw dla werblistów. Mamy świadomość, że do pięknego grania jeszcze trochę pracy trzeba włożyć. I młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego wkłada w rozwój miasta Nysa, to, co mają najlepszego. Poświęcają dla miasta i generała wolny czas i swoje młode serca. Pani burmistrz zapowiedziała, że będzie wspierała każdą inicjatywę gdzie dzieci nyskich szkół znajdą miejsce dla siebie. Czy miasto dotrzyma słowa zobaczymy, ale nie mamy podstaw nie wierzyć Burmistrz Jolancie Barskiej, która jest znana z tego, że dotrzymuje słowa.


Po bitwie burmistrz składa gratulacje werblistom ze Szkoły Podstawowej im. J.H Dąbrowskiego w Nysie

Marek Szczerski

Współpraca
Foto -Kasia Szczerska
Administrator strony - Aleksander Czarnecki