wtorek, 25 sierpnia 2009

Wojny śląskie 1740-1763

Wojny śląskie 1740-1763

Trzy wojny między Austrią Habsburgów i Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem, w wyniku, których większość Śląska wraz z ziemią nyską znalazły się w granicach tych ostatnich, a wraz z nimi od 1871 w zjednoczonych przez Hohenzollernów Niemczech. Fryderyk II bezwzględnie wykorzystał kłopoty Wiednia z sukcesją na tronie austriackim i bez wypowiedzenia wojny zaatakował i zdobył Śląsk. Wojny o Śląsk trwały jeszcze wiele lat. Był to początek wzrostu znaczenia Prus w Europie. Jedna z takich bitew o odbicie z pruskiej okupacji Śląska mogła się wydarzyć z Zlotych Horach. Po zdobyciu stolicy Księstwa Nyskiego bardzo mocno fortyfikowanego miasta biskupiego księstwo pozostało bezbronne. Podejmowano próby odbicia Nysy, ale błyskawiczne fortyfikowanie Nysy i przekształcenie bogatego miasta ważnego ośrodka życia gospodarczego przekształciło miasto w twierdzę nie do zdobycia.

Obecne bitwy są echem tamtych wydarzeń i służą promocji Śląska jako krainy, do której warto zajrzeć, aby wypocząć i poznać historię tego przepięknego zakątka Europy. Nasi przyjaciele ze Zlotych Hor, Rejviz i innych przygranicznych miejscowości perfekcyjnie przygotowali widowisko historyczne zadbali nawet o muzykę i sprowadzili kataryniarza z Wiednia. Przypomnieli nam, że jedzenie to jest wielka przyjemność, schabowy w obozie smakował wyśmienicie. Na temat gulaszu można by poemat napisać, w domu zrobiłem rekonstrukcje gulaszu ale niestety to nie było to.
 
 
 
 
Posted by Picasa
 
 
 
 
Posted by Picasa
 
 
 
 
Posted by Picasa
Tak wyglądał koniec bitwy nie pomogła dzielność żołnierzy, zdecydowana przewaga wojsk austriackich dała im wiktorię w tej bitwie. Nasza jazda salwowała się ucieczka do lasu a my ranni pozostaliśmy na placu boju zdani na rabusiów i łaskę zwycięscy.
 
 
 
 
Posted by Picasa

niedziela, 23 sierpnia 2009

Musztra legionów w Ciechanowie

Musztra legionów w Ciechanowie

Czemu ten pluton tak krzywo stoi?!? - pieni się kapral.
- Bo ziemia jest okrągła - mówi jeden z legionistów.
- Kto to powiedział?!?!
- Kopernik.
- Kopernik wystąp!
- Przecież umarł.
- Czemu nikt mi o tym nie zameldował?
/humor obozowy/