piątek, 25 marca 2011

Karabin francuski wz. 1777

 
Posted by Picasa

Karabin Legionu Dąbrowskiego 1800r

Karabin skałkowy 1800r.
Karabin wzór 1777 miał skuteczną donośność 200-250 m . Skuteczność ognia grupowego wynosiła ok. 50%, w zależności od wyszkolenia oddziału i to w odległości celu do 100m. Odziały strzelców francuskich miały większą celność bo ok. 80%. Maksymalna donośność ówczesnego karabinu wynosiła 500m. Średnia szybkostrzelność mierzono na 1,5 strzału na minutę, bardzo dobrze wyszkolony piechur potrafił wystrzelić 3-4 razy na dwie minuty. Do czasu wojen napoleońskich zapas naboi u żołnierza wynosił 60 szt. w dobie Legionu Włoskiego wynosił 60 szt. , by następnie zwiększyć się do 100 szt. Parametry karabinu wz. 1777 były następujące dł. 135 cm, ciężar 4,65 kg., kaliber lufy17,5 mm, kaliber kuli 17,4 mm, bagnet dł 40 cm, stosowano uszczelniacz zwany flejtuch z lnianej szatki. Był to najlepszy karabin w ówczesnym świecie i przez to został wprowadzony do Armii Austriackiej. Poza konstrukcją, jego wielką zaletą była pierwsza w świecie produkcja seryjna z kontrolą między operacyjną, co gwarantowało wysoką średnią jakość wyrobu. I jeden z najważniejszych walorów wymienność części, nie trzeba było na obozie produkować części wystarczyło je spasować. Nie umiem powiedzieć czy między trzema manufakturami produkującymi karabiny na różnym poziomie jakości. Oczywiście najlepsze pochodziły z Paryża i w te była zaopatrzona Gwardia Konsulów. Zmiana technologii to jedno z niedocenianych osiągnięć rewolucji francuskiej.
Regulamin szkolenia rekruta przewidywał strzelanie na 12 temp (kolejnych po sobie czynności) dla oddania strzału wg. rozkazu : 1/ do nabijania! – broń! 2/ otwórz! – panewkę ! 3/ do! – ładunku! 4/ odgryź !– ładunek ! 5/ podsyp! 6/ zamknij !– panewkę! 7/ do lewej nogi! – broń! 8/ ładunek! – w rurę! 9/ za !– stempel! 10/ przybij! 11/ stempel! – na miejsce! 12/ na ramię! – broń!
Te komendy dotyczą szkolenia rekruta, w trakcie bitwy była jedna komenda: Ładowanie! – spieszne!
Młode wojsko strzelało 1 strzał na minutę. Gdy strzelając 4 strzały na dwie minuty przy celności 50%, dwa pierwsze szeregi już nie istniały. Niewyszkolony oddział strzelał w tym samym czasie dwóch minut, oddawał 2 strzały i przy 50% celności niszczył jeden szereg. Tak topniały wojska które stawały naprzeciw Francuzom i Polakom z Legionu Dąbrowskiego.
To była przewaga dobrego wyszkolenia.

Kpt. Marek Szczerski