poniedziałek, 6 lipca 2009

Rodzaje broni

Podział na infanterię, kawalerię i artylerię jest na tyle oczywisty, iż raczej nie wymaga dodatkowego komentarza. Bardziej interesujący jest podział wewnątrz każdego rodzaju broni.

Rodzaje Infanterii
Piechota dzieli się na liniową i lekką. Piechota lekka może operować w szyku rozproszonym, co znacząco zmniejsza jej straty od ostrzału, podnosząc jednocześnie nieco jej skuteczność ognia. Działanie w szyku rozproszonym podnosi także ruchliwość piechoty. Piechota operująca w szyku rozproszonym jest praktycznie bezbronna w otwartym terenie, o ile nie ma wsparcia w postaci szyku zwartego, lub znajdującego się w pobliżu terenu niedostępnego, lub trudnego dla kawalerii. W piechocie lekkiej wyróżniana jest dodatkowo piechota lekka o gorszym poziomie wyszkolenia. Jest to klasyfikacja, która obejmuje wszystkie oddziały, które zgodnie z historycznymi przekazami stosowały szyk rozproszony, lecz nie były szczególnie efektywne w tej roli. Oddziały takie mają nieco zmniejszoną skuteczność ognia, oraz ruchliwość zbliżoną do piechoty operującej w szyku zwartym.

Rodzaje KawaleriiKawaleria dzieli się na ciężką i lekką. Kawaleria ciężka dysponuje dużą siłą uderzenia, pozwalającą na przełamanie zwartych szyków piechoty w otwartym terenie, o ile piechota nie stoi w czworoboku. Kawaleria lekka ma mniejszą siłę uderzenia, natomiast jest szybsza i może operować w szyku rozproszonym, (którego wpływ jest analogiczny jak dla lekkiej piechoty), co czyni ją idealnym rodzajem broni do rozpoznania. Dodatkowo, w kawalerii ciężkiej można wyróżnić kirasjerów, których pancerz zmniejsza ich straty w walce wręcz, zaś w kawalerii lekkiej lansjerów, których broń powiększa ich siłę uderzenia, w wyniku, czego niewiele w niej ustępują ciężkiej kawalerii.

Rodzaje Artylerii
Artylerię dzieli się we Francji w II połowie XVIII wieku – system Gribeauvala – zaproponowany w 1765 r., wprowadzony w 1774 r. Przewidywał podział artylerii na:
1) oblężniczą, do zdobywania twierdz i miast warownych
2) forteczną, do obrony twierdz i miast warownych
3) polową, do operacji na polu bitwy a od 1792r polowa artyleria dzieli się na:
- artylerię pieszą
- artylerię konną
4) pułkową, zlikwidowano ją, w 1792r, a działa przeniesiono do polowej
5) konną od 1792r
Taki podział praktycznie pozostał do kampanii rosyjskiej, w której w wyniku odwrotu stracone wszystkie ciężkie armaty.


Opr. Marek Szczerski

Brak komentarzy: